Select Page

2010 World Rowing Cups Australian Results

World Rowing Cup 2 – Munich

Boat Family Name First Name State Result
M4- #1 Hegerty Francis NSW 4th
McKenzie-McHarg Cameron VIC 4th
Marburg James VIC 4th
Ryan Matthew NSW 4th
Coach O’Brien Chris VIC
M4- #2 Dunkley-Smith Joshua VIC GOLD
Purnell Nicholas NSW GOLD
Loch Sam NSW GOLD
Lockwood Will VIC GOLD
Coach Donaldson Noel ACT
M4- #3 Swann Thomas VIC 11th
Pragnell Fergus NSW 11th
Buckland Brodie ACT 11th
Larkins Tom VIC 11th
Coach Donaldson Noel ACT
M4x Noonan Daniel NSW 4th
Forsterling Karsten VIC 4th
McRae James SA 4th
Crawshay David VIC 4th
Coach Driessen John TAS
M2- Coudraye Bryn SA 7th
Grimm Dominic NSW 7th
Coach Donaldson Noel ACT
LM4- #1 Beltz Samuel TAS 5th
Skipworth Todd TAS 5th
Tunevitsch Blair TAS 5th
Edwards Anthony TAS 5th
Coach Crow Brett TAS
LM4- #2 Ward Perry WA 11th
Brown Ross WA 11th
McBryde Michael QLD 11th
Tyers Angus VIC 11th
Coach Crow Brett TAS
W2- Cook Sarah ACT 10th
Tait Sarah VIC 10th
Coach Tait William VIC
W1x #1 Crow Kimberly VIC SILVER
Coach McCarthy Lyall ACT
W1x #2 Kehoe Sally QLD 5th
Coach McCarthy Lyall ACT
W2x McNamara Alice VIC 7th
Every-Hall Hannah QLD 7th
Coach Biesenthal Laryssa ACT

 

World Rowing Cup 3 – Lucerne

Boat Family Name First Name State Result
M8+ Dunkley-Smith Joshua VIC SILVER
Purnell Nicholas NSW SILVER
Loch Sam NSW SILVER
Lockwood Will VIC SILVER
Swann Thomas VIC SILVER
Pragnell Fergus NSW SILVER
Buckland Brodie ACT SILVER
Larkins Tom VIC SILVER
Cox Lister Toby NSW SILVER
Coach Donaldson Noel ACT
M4- #1 Hegerty Francis NSW 5th
McKenzie-McHarg Cameron VIC 5th
Marburg James VIC 5th
Ryan Matthew NSW 5th
Coach O’Brien Chris VIC
M4x Noonan Daniel NSW 5th
Forsterling Karsten VIC 5th
McRae James SA 5th
Crawshay David VIC 5th
Coach Driessen John TAS
M2+ Coudraye Bryn SA GOLD
Grimm Dominic NSW GOLD
Cox Lister Toby NSW GOLD
Coach Donaldson Noel ACT
M2- Coudraye Bryn SA 17th
Grimm Dominic NSW 17th
Coach Donaldson Noel ACT
LM4- #1 Beltz Samuel TAS 7th
Skipworth Todd TAS 7th
Tunevitsch Blair TAS 7th
Edwards Anthony TAS 7th
Coach Crow Brett TAS
LM4- #2 Ward Perry WA 12th
Brown Ross WA 12th
McBryde Michael QLD 12th
Tyers Angus VIC 12th
Coach Crow Brett TAS
W2- #1 Stanley Pauline VIC 5th
Frasca Phoebe VIC 5th
Coach Tait William VIC 5th
W2- Cook Sarah ACT 4th
Tait Sarah VIC 4th
Coach TAIT William VIC
W2x Crow Kimberly VIC SILVER
Kehoe Sally QLD SILVER
Coach McCarthy Lyall ACT
WL2x McNamara Alice VIC GOLD
Every-Hall Hannah QLD GOLD
Coach Biesenthal Laryssa ACT
WL1x Fenger Ingrid TAS 17th
Coach Biesenthal Laryssa ACT