Select Page

2012 World Cup II

Australian Team Results

 


Day III: Sunday 27 May

M8+ Final A AUS
Sam Loch
Josh Booth
Cameron McKenzie-McHarg
Bryn Coudraye
Tom Swann
Nick Purnell
Matt Ryan
Francis Hegerty
Toby Lister (cox)
6th
Time: 5:34.42

W1x Final A AUS
Kim Crow
2nd
Time: 7:26.42

W8+ Final A AUS
Robyn Selby Smith
Renee Chatterton
Hannah Vermeersch
Sarah Cook
Tess Gerrand
Alex Hagan
Sally Kehoe
Phoebe Stanley
Lizzie Patrick (cox)
4th
Time: 6:06.79

M2x Final A AUS1
David Crawshay
Scott Brennan
2nd
Time: 6:15.66

W4x Final A AUS
Amy Clay
Pauline Frasca
Dana Faletic
Kerry Hore
6th
Time: 6:25.67

M4- Final A AUS
Will Lockwood
James Chapman
Drew Ginn
Josh Dunkley-Smith
2nd
Time: 5:51.98

W2- Final A AUS1
Kate Hornsey
Sarah Tait
4th
Time: 7:17.88

M4x Final B AUS
Chris Morgan
James McRae
Karsten Forsterling
Jared Bidwell
3rd
Time: 5:51.99

LM4- Final B AUS
Anthony Edwards
Todd Skipworth
Ben Cureton
Sam Beltz
1st
Time: 6:03.42

LW2x Final B AUS
Hannah Every-Hall
Bronwen Watson
3rd
Time: 7:12.89

M2- Final B AUS1
James Marburg
Brodie Buckland
2nd
Time: 6:41.64

back to top


Day II: Saturday 26 May

LM2- Final A AUS
Blair Tunevitsch
Alister Foot
3rd
Time: 6:34.74

M8+ Repechage AUS
Sam Loch
Josh Booth
Cameron McKenzie-McHarg
Bryn Coudraye
Tom Swann
Nick Purnell
Matt Ryan
Francis Hegerty
Toby Lister (cox)
1st
Time: 5:23.23
1-4- >FA

W1x Semifinal A/B 2 AUS
Kim Crow
1st
Time: 7:23.44
1-3->FA, 4..->FB

W8+ Repechage AUS
Robyn Selby Smith
Renee Chatterton
Hannah Vermeersch
Sarah Cook
Tess Gerrand
Alex Hagan
Sally Kehoe
Phoebe Stanley
Lizzie Patrick (cox)
2nd
Time: 6:07.15
1-4->FA

M4x Repechage AUS
Chris Morgan
James McRae
Karsten Forsterling
Jared Bidwell
6th
Time: 5:46.23
1-2->FA, 3..->FB

W4x Repechage AUS
Amy Clay
Pauline Frasca
Dana Faletic
Kerry Hore
2nd
Time: 6:20.06
1-2->FA, 3..->FB

LM4- Semifinal A/B 2 AUS
Anthony Edwards
Todd Skipworth
Ben Cureton
Sam Beltz
4th
Time: 5:55.83
1-3->FA, 4..->FB

LW2x Repechage 1 AUS
Hannah Every-Hall
Bronwen Watson
4th
Time: 6:58.87
1-2->FA, 3..->FB

M2x Semifinal A/B 1 AUS1
David Crawshay
Scott Brennan
1st
Time: 6:10.13
1-3->FA, 4..->FB

M2- Semifinal A/B 1 AUS1
James Marburg
Brodie Buckland
5th
Time: 6:28.57
1-3->FA, 4..->FB

W2- Semifinal A/B 2 AUS1
Kate Hornsey
Sarah Tait
2nd
Time: 7:03.42
1-3->FA, 4..->FB

M2- Final C AUS3
Nick Hudson
Tom Larkins
1st
Time: 6:44.61

back to top


Day I: Friday 25 May

LM2- Repechage AUS
Blair Tunevitsch
Alister Foot
1st
Time: 6:35.01
1-2->FA, 3..->FB

M2- Repechage AUS3
Nick Hudson
Tom Larkins
6th
Time: 6:42.86
1-3->SA/B, 4..->FC

M2- Repechage AUS2
Fergus Pragnell
Duncan Free
DNS

M8+ Heat 2 AUS
Sam Loch
Josh Booth
Cameron McKenzie-McHarg
Bryn Coudraye
Tom Swann
Nick Purnell
Matt Ryan
Francis Hegerty
Toby Lister (cox)
2nd
Time: 5:23.76
1->FA, 2..->R

W8+ Heat 1 AUS
Robyn Selby Smith
Renee Chatterton
Hannah Vermeersch
Sarah Cook
Tess Gerrand
Alex Hagan
Sally Kehoe
Phoebe Stanley
Lizzie Patrick (cox)
3rd
Time: 6:00.47
1->FA, 2..->R

M4x Heat 2 AUS
Chris Morgan
James McRae
Karsten Forsterling
Jared Bidwell
3rd
Time: 5:37.05
1-2->FA, 3..->R

W4x Heat 1 AUS
Amy Clay
Pauline Frasca
Dana Faletic
Kerry Hore
5th
Time: 6:16.90
1-2->FA, 3..->R

LW2x Heat 2 AUS
Hannah Every-Hall
Bronwen Watson
4th
Time: 6:57.52
1-2->FA, 3..->R

M4- Heat 2 AUS
Will Lockwood
James Chapman
Drew Ginn
Josh Dunkley-Smith
1st
Time: 5:54.70
1-2->FA, 3..->R

LM2- Heat 2 AUS
Blair Tunevitsch
Alister Foot
3rd
Time: 6:38.38
1-2->FA, 3..->R

W1x Heat 2 AUS
Kim Crow
1st
Time: 7:27.09
1-3->SA/B, 4..->R

LM4- Heat 3 AUS
Anthony Edwards
Todd Skipworth
Ben Cureton
Sam Beltz
1st
Time: 5:59.12
1-3->SA/B, 4..->R

M2x Heat 3 AUS1
David Crawshay
Scott Brennan
1st
Time: 6:18.11
1-3->SA/B, 4..->R

M2- Heat 3 AUS3
Nick Hudson
Tom Larkins
4th
Time: 7:04.86
1-3->SA/B, 4..->R

M2- Heat 3 AUS1
James Marburg
Brodie Buckland
1st
Time: 6:33.54
1-3->SA/B, 4..->R

M2- Heat 2 AUS2
Fergus Pragnell
Duncan Free
4th
Time: 6:58.17
1-3->SA/B, 4..->R

W2- Heat 2 AUS1
Kate Hornsey
Sarah Tait
2nd
Time: 7:13.27
1-3->SA/B, 4..->R

back to top