Select Page

2012 World Rowing Cup Australian Results

World Rowing Cup 2

Boat Surname Forename State Results
M2- MARBURG James VIC SILVER
BUCKLAND Brodie NSW SILVER
Coach CONRAD Tim
W2x CROW Kimberly VIC SILVER
PRATLEY Brooke NSW SILVER
Coach McCARTHY Lyall
LW2x WATSON Bronwen NSW 7th
EVERY-HALL Hannah QLD 7th
Coach BIESENTHAL Laryssa
Coach AYLIFFE Rhett
M4- LOCKWOOD William VIC GOLD
CHAPMAN James NSW GOLD
GINN Drew VIC GOLD
DUNKLEY-SMITH Joshua VIC GOLD
Coach O’BRIEN Chris
LM4- EDWARDS Anthony TAS SILVER
BELTZ Samuel TAS SILVER
CURETON Benjamin WA SILVER
SKIPWORTH Todd WA SILVER
Coach CROW Brett
W4x FALETIC Dana VIC 4th
HORE Kerry TAS 4th
FRASCA Pauline TAS 4th
CLAY Amy NSW 4th
Coach LANE Jason
M4x MORGAN Christopher SA 5th
FORSTERLING Karsten VIC 5th
McRAE James SA 5th
NOONAN Daniel NSW 5th
Coach DRIESSEN John
W8+ VERMEERSCH Hannah WA 5th
CHATTERTON Renee SA 5th
SELBY-SMITH Robyn VIC 5th
COOK Sarah NSW 5th
GERRAND Tess NSW 5th
HAGAN Alexandra WA 5th
KEHOE Sally QLD 5th
STANLEY Phoebe VIC 5th
Cox PATRICK Elizabeth VIC 5th
Coach GARRATT Nicholas
M8+ RYAM Matthew NSW SILVER
HEGERTY Francis NSW SILVER
McKENZIE-McHARG Cameron VIC SILVER
COUDRAYE Bryn SA SILVER
SWANN Thomas VIC SILVER
BOOTH Joshua VIC SILVER
LOCH Samuel NSW SILVER
PURNELL Nicholas NSW SILVER
Cox LISTER Tobias NSW SILVER
Coach JORDAN Curtis
ASM1x HORRIE Erik QLD GOLD
Coach KING Chad
TAMix2x BELLIS Gavin VIC GOLD
ROSS Kathryn VIC GOLD
Coach KING Chad

 

World Rowing Cup 3

Boat Surname Forename State Lucerne World Cup
W1x CROW Kimberly VIC SILVER
Coach McCARTHY Lyall
W2- HORNSEY Kate VIC 4th
TAIT Sarah VIC 4th
Coach TAIT William
M2- MARBURG James VIC 8th
BUCKLAND Brodie NSW 8th
Coach CONRAD Tim
M2x CRAWSHAY David VIC SILVER
BRENNAN Scott TAS SILVER
Coach AYLIFFE Rhett
LW2x WATSON Bronwen NSW 9th
EVERY-HALL Hannah QLD 9th
Coach BIESENTHAL Laryssa
M4- LOCKWOOD William VIC SILVER
CHAPMAN James NSW SILVER
GINN Drew VIC SILVER
DUNKLEY-SMITH Joshua VIC SILVER
Coach O’BRIEN Chris
LM4- EDWARDS Anthony TAS 7th
BELTZ Samuel TAS 7th
CURETON Benjamin WA 7th
SKIPWORTH Todd WA 7th
Coach CROW Brett
W4x FALETIC Dana VIC 6th
HORE Kerry TAS 6th
FRASCA Pauline TAS 6th
CLAY Amy NSW 6th
Coach LANE Jason
M4x MORGAN Christopher SA 9th
FORSTERLING Karsten VIC 9th
McRAE James SA 9th
NOONAN Daniel NSW 9th
Coach DRIESSEN John
W8+ VERMEERSCH Hannah WA 4th
CHATTERTON Renee SA 4th
SELBY-SMITH Robyn VIC 4th
COOK Sarah NSW 4th
GERRAND Tess NSW 4th
HAGAN Alexandra WA 4th
KEHOE Sally QLD 4th
STANLEY Phoebe VIC 4th
Cox PATRICK Elizabeth VIC 4th
Coach GARRATT Nicholas
M8+ RYAM Matthew NSW 6th
HEGERTY Francis NSW 6th
McKENZIE-McHARG Cameron VIC 6th
COUDRAYE Bryn SA 6th
SWANN Thomas VIC 6th
BOOTH Joshua VIC 6th
LOCH Samuel NSW 6th
PURNELL Nicholas NSW 6th
Cox LISTER Tobias NSW 6th
Coach JORDAN Curtis

 

Olympic Qualification Regatta (Part of WRC 3)

Boat Surname Forename State Results
W1x CROW Kimberly VIC 1st
Coach McCARTHY Lyall
LM2x CHISHOLM Roderick NSW 2nd
GIBSON Thomas TAS 2nd
Coach AYLIFFE Rhett
W8+ VERMEERSCH Hannah WA 1st
CHATTERTON Renee SA 1st
SELBY-SMITH Robyn VIC 1st
COOK Sarah NSW 1st
GERRAND Tess NSW 1st
HAGAN Alexandra WA 1st
KEHOE Sally QLD 1st
STANLEY Phoebe VIC 1st
Cox PATRICK Elizabeth VIC 1st
Coach GARRATT Nicholas