Select Page

2013 World Rowing Cup Australian Results

World Rowing Cup 1

Boat Surname First Name State Results
W1x Crow Kimberley VIC GOLD
Coach McCarthy Lyall ACT
M4- 2 Booth Joshua VIC GOLD
Lockwood William VIC GOLD
Chapman James NSW GOLD
Dunkley-Smith Joshua VIC GOLD
Coach Laurich Thomas NSW
W4x Perkins Sarah VIC GOLD
Hall Jessica QLD GOLD
Edmunds Madeliene QLD GOLD
Aldersey Olympia SA GOLD
Coach Lane Jason SA
W8+ Vermeersch Hannah WA GOLD
Stephan Lucy VIC GOLD
Horton Genevieve NSW GOLD
Chatterton Renee SA GOLD
Gerrand Tess NSW GOLD
Bateman Katrina VIC GOLD
Sutherland Charlotte VIC GOLD
Hagan Alexandra WA GOLD
Patrick Elizabeth VIC GOLD
Coach Tait William VIC
Asst Coach Garratt Nicholas NSW
Asst Coach Fangen-Hall Mark VIC
M1x 1 Kobelke Kieran NSW SILVER
Coach Ayliffe Rhett ACT
M2- McRae James SA SILVER
Coudraye Bryn SA SILVER
Coach Conrad Timothy QLD
M4- 1 Moore Angus ACT SILVER
Hill Alexander SA SILVER
Turrin Spencer NSW SILVER
Lloyd Alexander NSW SILVER
Coach Morris Tom NSW
WL2x 2 Simmonds Maia WA SILVER
McNamara Alice VIC SILVER
Coach Handley Lincoln WA
Asst Coach Randell Ellen NSW
Asst Coach Newbon Paul TAS
WL1x Pound Sarah NSW BRONZE
Coach Handley Lincoln WA
Asst Coach Randell Ellen NSW
Asst Coach Newbon Paul TAS
M2x Edwards Ryan NSW BRONZE
Belonogoff Alexander NSW BRONZE
Coach Ayliffe Rhett ACT
W2- 1 Gerrand Tess NSW BRONZE
Bateman Katrina VIC BRONZE
Coach Tait William VIC
Asst Coach Garratt Nicholas NSW
Asst Coach Fangen-Hall Mark VIC
ML4- 1 Silcox Nicholas QLD BRONZE
Foot Alister TAS BRONZE
Tunevitsch Blair TAS BRONZE
Purcell Darryn QLD BRONZE
Coach Crow Brett TAS
M4x Morgan Christopher SA BRONZE
Swann Thomas VIC BRONZE
Jackson Shane VIC BRONZE
Purnell Nicholas NSW BRONZE
Coach Prater Mark NSW
M8+ 1 Ellis George TAS BRONZE
Cunningham-Reid Christopher NSW BRONZE
Hargreaves Jack NSW BRONZE
Casey Harrison VIC BRONZE
Hooper Jordan VIC BRONZE
Laidler Scott QLD BRONZE
Sacre Thomas NSW BRONZE
Wheatley Nicholas NSW BRONZE
Webster David VIC BRONZE
Coach Driessen John TAS
ML1x Egan Michael TAS 4th
Coach Crow Brett TAS
WL2x 1 Nesbitt Georgia TAS 4th
Flecker Ella TAS 4th
Coach Handley Lincoln WA
Asst Coach Randell Ellen NSW
Asst Coach Newbon Paul TAS
ML2x 2 Wilson James VIC 4th
de Carvalho Edward NSW 4th
Coach van Hooydonk Richard NSW
ML4- 2 Widdicombe Timothy WA 4th
Meares Thomas WA 4th
Westbrook Harrison QLD 4th
Parry Hamish QLD 4th
Coach Dwyer Kieran QLD
M4x 2 Egan Michael TAS 4th
Kachyckyj Adam QLD 4th
Ward Perry WA 4th
Nola Simon NSW 4th
Coach Ayliffe Rhett ACT
M1x 2 Watts David WA 5th
Coach Driessen John TAS
M8+ 2 Widdicombe Timothy WA 5th
Meares Thomas WA 5th
Silcox Nicholas QLD 5th
Foot Alister TAS 5th
Tunevitsch Blair TAS 5th
Purcell Darryn QLD 5th
Westbrook Harrison QLD 5th
Parry Hamish QLD 5th
Lister Toby NSW 5th
Coach Driessen John TAS
ML2x 1 Lake Sean VIC 6th
Matthews Redmond VIC 6th
Coach McCarthy Lyall ACT
W2x Hooper Rebekah VIC 6th
Cleary Jennifer VIC 6th
Coach Westgarth Thomas QLD
W2- 2 Sutherland Charlotte VIC 8th
Hagan Alexandra VIC 8th
Coach Tait William VIC
Asst Coach Garratt Nicholas NSW
Asst Coach Fangen-Hall Mark VIC

 

 


 

World Rowing Cup 2

Boat Surname First Name State World Cup 2
M4- Dunkley-Smith Joshua VIC GOLD
Lloyd Alexander NSW GOLD
Lockwood William VIC GOLD
Turrin Spencer NSW GOLD
Coach Laurich Thomas NSW
W4x Aldersey Olympia SA BRONZE
Edmunds Madeleine QLD BRONZE
Hall Jessica QLD BRONZE
Hooper Rebekah VIC BRONZE
Coach Lane Jason SA
M4x Belonogoff Alexander NSW 4th
Kobelke Kieran NSW 4th
Purnell Nicholas NSW 4th
Swann Thomas VIC 4th
Coach Ayliffe Rhett ACT
W2- Bateman Katrina NSW 7th
Gerrand Tess VIC 7th
Coach Tait William VIC

 


 

World Rowing Cup 3

Boat Surname First Name State World Cup 3
M4- Dunkley-Smith Joshua VIC SILVER
Lloyd Alexander NSW SILVER
Lockwood William VIC SILVER
Turrin Spencer NSW SILVER
Coach Laurich Thomas NSW
W1x Crow Kimberley VIC GOLD
Coach McCarthy Lyall ACT
W4- Hagan Alexandra WA SILVER
Stephan Lucy VIC SILVER
Sutherland Charlotte VIC SILVER
Vermeersch Hannah WA SILVER
Coach Fangen-Hall Mark VIC
W4x Aldersey Olympia SA BRONZE
Edmunds Madeleine QLD BRONZE
Hall Jessica QLD BRONZE
Hooper Rebekah VIC BRONZE
Coach Lane Jason SA
M4x Belonogoff Alexander NSW 13th
Kobelke Kieran NSW 13th
Purnell Nicholas NSW 13th
Swann Thomas VIC 13th
Coach Ayliffe Rhett ACT
W2- Bateman Katrina NSW 7th
Gerrand Tess VIC 7th
Coach Tait William VIC
M2- Hill Alexander SA 10th
Moore Angus ACT 10th
Coach Conrad Timothy QLD
M4x Cleary Timothy VIC 14th
Koster Peter NSW 14th
Playfair Hamish NSW 14th
Poulter Michael VIC 14th
Coach Prater Mark NSW