Select Page

2014 World Rowing Cup Australian Results

World Rowing Cup 1

Boat Surname First Name State World Cup 1
W2x 1 Aldersey Olympia SA GOLD
Kehoe Sally QLD GOLD
Coach Lane Jason SA
WL2x 2 Every-Hall Hannah ACT GOLD
Simmonds Maia WA GOLD
Coach Handley Lincoln WA
M4- 1 Hill Alexander SA GOLD
Lloyd Alexander NSW GOLD
Moore Angus ACT GOLD
Turrin Spencer NSW GOLD
Coach Conrad Timothy QLD
Asst Coach Driessen John TAS
Asst Coach Laurich Thomas VIC
W4x Cleary Jennifer VIC GOLD
Edmunds Madeliene QLD GOLD
Hall Jessica QLD GOLD
Hore Kerry TAS GOLD
Coach Westgarth Thomas QLD
M4x 1 Belonogoff Alexander NSW GOLD
Girdlestone Cameron NSW GOLD
Hudson Nicholas NSW GOLD
Linke John VIC GOLD
Coach Ayliffe Rhett ACT
M8+ 1 Dunkley-Smith Joshua VIC GOLD
Hill Alexander SA GOLD
Laidler Scott QLD GOLD
Lloyd Alexander NSW GOLD
Lockwood William VIC GOLD
Moore Angus ACT GOLD
Pragnell Fergus NSW GOLD
Turrin Spencer NSW GOLD
Webster David VIC GOLD
Coach Conrad Timothy QLD
Asst Coach Driessen John TAS
Asst Coach Laurich Thomas VIC
W1x Crow Kimberley VIC SILVER
Coach McCarthy Lyall ACT
LM1x 1 Coakley Richard NSW SILVER
Coach Crow Brett TAS
Asst Coach Garratt Nicholas NSW
M2x 1 Belonogoff Alexander NSW SILVER
Girdlestone Cameron NSW SILVER
Coach Ayliffe Rhett ACT
LM1x 2 Harrison Jackson VIC BRONZE
Coach Crow Brett TAS
Asst Coach Garratt Nicholas NSW
LW2x 1 Flecker Ella TAS BRONZE
Nesbitt Georgia TAS BRONZE
Coach Handley Lincoln WA
LM2x 1 Kachyckyj Adam QLD BRONZE
Ward Perry WA BRONZE
Coach Crow Brett TAS
Asst Coach Garratt Nicholas NSW
M4- 2 Dunkley-Smith Joshua VIC BRONZE
Laidler Scott QLD BRONZE
Lockwood William VIC BRONZE
Pragnell Fergus NSW BRONZE
Coach Conrad Timothy QLD
Asst Coach Driessen John TAS
Asst Coach Laurich Thomas VIC
M4x 2 Kobelke Kieran NSW BRONZE
McRae James SA BRONZE
Playfair Hamish NSW BRONZE
Watts David WA BRONZE
Coach McLaren Timothy NSW
M1x 2 Morgan Christopher SA 4th
Coach McLaren Timothy NSW
LW1x 1 Gibson Annabell SA 4th
Coach Randell Ellen NSW
M8+ 2 Booth Joshua VIC 4th
Bowden Nathan SA 4th
Crawshay David VIC 4th
Ellis* George VIC 4th
Gatti Tom WA 4th
Hookway Samuel VIC 4th
Larkins Thomas VIC 4th
Nicolle Jed SA 4th
Webster Timothy NSW 4th
Chapman* James NSW
Coach Conrad Timothy QLD
Asst Coach Driessen John TAS
Asst Coach Laurich Thomas VIC
LW1x 2 Pound Sarah NSW 5th
Coach Randell Ellen NSW
M2- Bowden Nathan SA 5th
Nicolle Jed SA 5th
Coach Conrad Timothy QLD
Asst Coach Driessen John TAS
Asst Coach Laurich Thomas VIC
M2x 2 Hudson Nicholas NSW 5th
Linke John VIC 5th
Coach Ayliffe Rhett ACT
M4- 3 Booth Joshua VIC 5th
Crawshay David VIC 5th
Hookway Samuel VIC 5th
Larkins Thomas VIC 5th
Coach Conrad Timothy QLD
Asst Coach Driessen John TAS
Asst Coach Laurich Thomas VIC
M1x 1 Grant* Rhys NSW 6th
Purnell* Nicholas NSW
Coach McLaren Timothy NSW
LM2x 2 Day Timothy VIC 6th
Day William VIC 6th
Coach Crow Brett TAS
Asst Coach Garratt Nicholas NSW
M4- 4 Beltz Samuel TAS 6th
Foot Alister TAS 6th
Purcell Darryn QLD 6th
Silcox Nicholas QLD 6th
Coach Crow Brett TAS
W2x 2 Albert* Fiona QLD 7th
Hughes* Rhiannon VIC 7th
Gerrand* Tess NSW
Perkins* Sarah VIC
Coach Lane Jason SA
W2- 2 Frasca Pauline VIC 8th
Hagan Alexandra WA 8th
Coach Tait William VIC
W2- 4 Chatterton Renee SA 9th
Yann Michelle VIC 9th
Coach Fangen-Hall Mark VIC
W2- 3 Bateman Katrina VIC 10th
Gotch Georgina NSW 10th
Coach Fangen-Hall Mark VIC
W2- 1 Stephan Lucy VIC 11th
Sutherland Charlotte VIC 11th
Coach Tait William VIC

World Rowing Cup 2

Boat Surname First Name State Results
W2x Aldersey Olympia SA GOLD
Kehoe Sally QLD GOLD
Coach Lane Jason SA
M4 Cunningham-Reid Christopher NSW SILVER
Dunkley-Smith Joshua VIC SILVER
Pragnell Fergus NSW SILVER
Turrin Spencer NSW SILVER
Coach Laurich Thomas NSW
M2x Belonogoff Alexander NSW BRONZE
McRae James SA BRONZE
Coach Ayliffe Rhett ACT
LW1x Simmonds Maia WA 8th
Coach Fangen-Hall Mark VIC
LW2x Flecker Ella TAS 9th
McNamara Alice VIC 9th
Coach Fangen-Hall Mark VIC

 

World Rowing Cup 3

Boat Surname First Name State Results
W2x Aldersey Olympia SA 4th
Kehoe Sally QLD 4th
Coach Lane Jason SA
M2x Belonogoff Alexander NSW SILVER
McRae James SA SILVER
Coach Ayliffe Rhett ACT
LW1x Simmonds Maia WA 12th
Coach Fangen-Hall Mark VIC
LW2x Flecker Ella TAS SILVER
McNamara Alice VIC SILVER
Coach Fangen-Hall Mark VIC
W1x Crow Kimberley VIC SILVER
Coach McCarthy Lyall ACT
M1x 1 Purnell Nicholas NSW 10th
Coach McLaren Timothy NSW
LM1x Wilson James VIC 11th
Coach McCarthy Lyall ACT
M4x Grant Rhys WA 9th
Girdlestone Cameron NSW 9th
Kobelke Kieran NSW 9th
Morgan Christopher SA 9th
Coach McLaren Timothy NSW
M1x 2 Linke John VIC 22nd
Coach McLaren Timothy NSW
W8+ Bateman Katrina VIC 6th
Chatterton Renee SA 6th
Frasca Pauline VIC 6th
Goodman Molly SA 6th
Hagan Alexandra WA 6th
Hornsey Kate TAS 6th
Patrick Elizabeth VIC 6th
Vermeersch Hannah WA 6th
Yann Michelle VIC 6th
Coach Tait William VIC
W4x Cleary Jennifer VIC 4th
Edmunds Madeleine QLD 4th
Hall Jessica QLD 4th
Hore Kerry TAS 4th
Coach Westgarth Thomas QLD
LM4- Beltz Samuel TAS 5th
Gibson Thomas TAS 5th
Silcox Nicholas QLD 5th
Tunevitsch Blair TAS 5th
Coach Crow Brett TAS
LM2- Foot Alister TAS 5th
Purcell Darryn QLD 5th
Coach Crow Brett TAS
M4- Dunkley-Smith Joshua VIC 7th
Lloyd Alexander NSW 7th
Pragnell Fergus NSW 7th
Turrin Spencer NSW 7th
Coach Laurich Thomas NSW
W2- Stephan Lucy VIC 8th
Sutherland Charlotte VIC 8th
Coach Fangen-Hall Mark VIC
LW2x 2 Mainsarow Georgia NSW 11th
Nesbitt Georgia TAS 11th
Coach Newbon Paul TAS
M2x 2 McQueeney Max TAS 16th
Watts David WA 16th
Coach Ayliffe Rhett ACT
LM2x 2 de Carvalho Edward NSW 17th
Ward Perry WA 17th
Coach Prater Mark NSW
W1x 2 Albert Fiona QLD 18th
Coach Westgarth Thomas QLD
M2- 2 Hargreaves Jack NSW 18th
Wheatley Nicholas NSW 18th
Coach Prater Mark NSW
M2- 1 Cunningham-Reid Christopher NSW 23rd
Ellis George TAS 23rd
Coach Driessen John TAS
M8+ Chapman James NSW 6th
Crawshay David VIC 6th
Hicks Joshua WA 6th
Hill Alexander SA 6th
Laidler Scott QLD 6th
Larkins Thomas VIC 6th
Lockwood William VIC 6th
Moore Angus ACT 6th
Webster David VIC 6th
Coach Driessen John TAS