Select Page

2020-21 National Training Centre athletes confirmed

Rowing Australia is pleased to announce the two athlete groups we have welcomed into both the men’s and women’s National Training Centres for the 2020-21 season and who are now training at these two facilities.

The majority of this group of athletes received automatic invitation to the NTCs having competed at the 2019 World Rowing Championships and meeting the required performance standards during training this season. There were also some discretionary invitations for rowers based on their performances during training this past season. These athletes have commenced training at their respective National Training Centres, where possible.

Reinhold Batschi Men’s National Training Centre

Automatic Invitation
Name Club State
Alexander Hill Adelaide Rowing Club SA
Alexander Purnell Sydney University Boat Club NSW
Angus Widdicombe Mercantile Rowing Club VIC
Nick Lavery UTS Rowing Club VIC
Campbell Watts Sydney University Boat Club NSW
David Watts Sydney Rowing Club WA
Jack Hargreaves Sydney University Boat Club NSW
Jack O’Brien Sydney University Boat Club NSW
Joshua Booth Melbourne University Boat Club
VIC
Joshua Hicks Sydney Rowing Club WA
Nicholas Purnell Sydney University Boat Club NSW
Sam Hardy Sydney Rowing Club NSW
Simon Keenan Melbourne University Boat Club
VIC
Spencer Turrin Sydney Rowing Club NSW
Timothy Masters UTS Rowing Club VIC
Liam Donald Mercantile Rowing Club VIC
Caleb Antill ANU Boat Club ACT
Coxswain: Stuart Sim Melbourne University Boat Club
VIC

 

Discretionary Invitation
Name Club State
Ben Coombs UTS Rowing Club VIC
Patrick Holt UTS Rowing Club QLD
David Bartholot Sydney University Boat Club NSW
Cameron Girdlestone Sydney University Boat Club NSW

Hancock Prospecting Women’s National Training Centre

Automatic Invitation
Name Club State
Annabelle McIntyre Fremantle Rowing Club WA
Bronwyn Cox University of West Australia Boat Club WA
Genevieve Horton Sydney University Boat Club NSW
Georgina Rowe UTS Rowing Club NSW
Jacinta Edmunds Commercial Rowing Club QLD
Jessica Morrison Mercantile Rowing Club VIC
Katrina Werry Mercantile Rowing Club VIC
Leah Saunders Sydney Rowing Club NSW
Lucy Stephan Melbourne University Boat Club VIC
Molly Goodman Adelaide Rowing Club SA
Olympia Aldersey Adelaide Rowing Club SA
Rosemary Popa Banks Rowing Club VIC
Sarah Hawe Huon Rowing Club VIC
Coxswain: James Rook Mercantile Rowing Club VIC
Giorgia Patten West Australian Rowing Club WA
Discretionary Invitation
Name Club State
Rowena Meredith Sydney University Boat Club NSW
Ria Thompson University of Queensland Boat Club VIC
Harriet Hudson Sydney Rowing Club NSW
Emma Fessey UTS Rowing Club NSW
Georgia Nesbitt Huon Rowing Club TAS
Sarah Pound UTS Rowing Club NSW
Ciona Wilson Tamar Rowing Club TAS
Amanda Bateman Mercantile Rowing Club VIC