Select Page

2021 Australian Rowing Team

Listed below are the squads and crews selected to the 2021 Australian Rowing Team and the Final Olympic and Paralympic Qualification Regatta.

WOMEN’S SWEEP SQUAD STATE NTC/SIS SAS CLUB
Olympia Aldersey SA HPNTC Adelaide Rowing Club
Bronwyn Cox WA HPNTC University of Western Australia
Jacinta Edmunds QLD HPNTC Commerical Rowing Club
Molly Goodman SA HPNTC Adelaide Rowing Club
Emma Fessey NSW HPNTC UTS Haberfield Rowing Club
Sarah Hawe VIC HPNTC Huon Rowing Club
Genevieve Horton NSW HPNTC Sydney University Boat Club
Annabelle McIntyre WA HPNTC Fremantle Rowing Club
Jessica Morrison VIC HPNTC Mercantile Rowing Club
Giorgia Patten WA HPNTC West Australian Rowing Club
Rosemary Popa VIC HPNTC Banks Rowing Club
Georgina Rowe NSW HPNTC UTS Haberfield Rowing Club
Leah Saunders NSW HPNTC Sydney Rowing Club
Lucy Stephan VIC HPNTC Melbourne University Boat Club
Katrina Werry VIC HPNTC Mercantile Rowing Club
Ciona Wilson TAS HPNTC Tamar Rowing Club
James Rook (coxswain) VIC HPNTC Mercantile Rowing Club
WOMEN’S DOUBLE SCULL STATE NTC/SIS SAS CLUB
Amanda Bateman VIC HPNTC Mercantile Rowing Club
Tara Rigney NSW NSWIS Sydney University Boat Club
WOMEN’S QUADRUPLE SCULL (FOQR)      
Harriet Hudson NSW HPNTC Sydney Rowing Club
Caitlin Cronin QLD QAS The University of Queensland Boat Club
Rowena Meredith NSW NSWIS Sydney University Boat Club
Ria Thompson VIC HPNTC The University of Queensland Boat Club
WOMEN’S SCULLING RESERVE      
Kate Rowan NSW NSWIS Sydney University Boat Club
WOMEN’S LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULL (FOQR) STATE NTC/SIS SAS CLUB
Georgia Nesbitt TAS HPNTC Huon Rowing Club
Sarah Pound NSW HPNTC UTS Haberfield Rowing Club
WOMEN’S LWT SCULL RESERVE      
Lucy Coleman NSW HPNTC Sydney University Boat Club
MEN’S PAIR STATE NTC/SIS SAS CLUB
Joshua Hicks WA RBNTC Sydney Rowing Club
Sam Hardy NSW RBNTC Sydney Rowing Club
MEN’S FOUR      
Jack Hargreaves NSW RBNTC Sydney University Boat Club
Alexander Hill SA RBNTC Adelaide Rowing Club
Alexander Purnell NSW RBNTC Sydney University Boat Club
Spencer Turrin NSW RBNTC Sydney Rowing Club
MEN’S EIGHT      
Joshua Booth VIC RBNTC Melbourne University Boat Club
Simon Keenan VIC RBNTC Melbourne University Boat Club
Nicholas Lavery VIC RBNTC UTS Haberfield Rowing Club
Timothy Masters VIC RBNTC UTS Haberfield Rowing Club
Jack O’Brien NSW RBNTC Sydney University Boat Club
Nicholas Purnell NSW RBNTC Sydney University Boat Club
Angus Widdicombe VIC RBNTC Mercantile Rowing Club
Angus Dawson SA SASI Adelaide Rowing Club
Stuart Sim (coxswain) VIC   Melbourne University Boat Club
RESERVES      
Benjamin Coombs VIC RBNTC UTS Haberfield Rowing Club
William O’Shannessy NSW NSWIS Sydney University Boat Club
Jack Robertson VIC RBNTC Mercantile Rowing Club
Fergus Hamilton VIC VIS Mercantile Rowing Club
Rohan Lavery VIC RBNTC Melbourne University Boat Club
       
MEN’S QUADRUPLE SCULL STATE NTC/SIS SAS CLUB
Caleb Antill ACT RBNTC Australian National University Boat Club
Jack Cleary WA RBNTC West Australian Rowing Club
Cameron Girdlestone NSW RBNTC Sydney University Boat Club
Luke Letcher ACT ACTAS Black Mountain Rowing Club
MEN’S SCULLING SQUAD (to support the Quadruple Scull and Men’s Double Scull)      
David Bartholot NSW RBNTC Sydney University Boat Club
Patrick Holt QLD RBNTC UTS Haberfield Rowing Club
David Watts WA RBNTC Sydney Rowing Club
Campbell Watts NSW RBNTC Sydney University Boat Club
MEN’S LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULL (FOQR) STATE NTC/SIS SAS CLUB
Sean Murphy NSW NSWIS Mosman Rowing Club
Hamish Parry QLD QAS Toowong Rowing Club
MEN’S LWT SCULLING RESERVE      
Redmond Matthews VIC VIS Mercantile Rowing Club
PR1 MEN’S SINGLE SCULL STATE NTC/SIS SAS CLUB
Erik Horrie NSW NSWIS Sydney Rowing Club
PR2 MIXED DOUBLE SCULL (FPQR)      
Kathryn Ross ACT ACTAS Australian National University Boat Club
Simon Albury SA SASI Torrens Rowing Club
       
PR3 MIXED COXED FOUR STATE NTC/SIS SAS CLUB
James Talbot NSW NSWIS Sydney University Boat Club
Thomas Birtwhistle NSW   UTS Haberfield Rowing Club
Alexandra Viney VIC VIS Mercantile Rowing Club
Nikki Ayers ACT ACTAS Canberra Rowing Club
Renae Domaschenz (coxswain) ACT ACTAS Australian National University Boat Club
ELIGIBILITY RESERVE
Jed Altschwager SA SASI Torrens Rowing Club