Select Page

2021 U21 Australian Rowing Team

U21 Australian Rowing Team

The following crews have been selected to compete at the World Rowing Cup 3 Simulation Regatta to be held from 10 to 12 June in Adelaide, South Australia.

Head Coach: Jason Lane (South Australian Sports Institute)

Crew Club State SIS/SAS
U21 Women’s Coxed Eight
Evie Thomson Sydney Rowing Club NSW
Caitlin McManus-Barnett Sydney Rowing Club NSW
Amy Bain Tasmania University Boat Club TAS
Anna Blackwell Tasmania University Boat Club TAS
Emily Sutherland Mercantile Rowing Club VIC
Sophie Reinehr Mercantile Rowing Club VIC
Sophie Ward Melbourne University Boat Club VIC
Katie Easton Melbourne University Boat Club VIC
Coxswain: Sadie Ridgway Toowong Rowing Club QLD
Coaches:

Jack Hanley

Mark Beer

 

Sydney University Boat Club

Swan River Rowing Club

 

NSW

WA

 
U21 Women’s Quadruple Scull
Alexandra Rooney University of Queensland Boat Club QLD
Louise Bongrain Mercantile Rowing Club VIC
Danica Free Griffith University Surfers Paradise Rowing Club QLD
Sophie Gerber Toowong Rowing Club QLD
Coaches:

Jack Hanley

Mark Beer

 

Sydney University Boat Club

Swan River Rowing Club

 

NSW

WA

U21 Men’s Coxed Eight
James Scott Melbourne University Boat Club VIC
Harrison Fox Melbourne University Boat Club VIC VIS
Jarrod Lord KAND Rowing Club QLD
Mitch Salisbury KAND Rowing Club QLD
Hayden Coote Swan River Rowing Club WA
Fraser Miscamble Melbourne University Boat Club VIC
Nicholas Smith Melbourne University Boat Club VIC
Max Von Appen Mosman Rowing Club NSW
Coxswain: Charlie Durkin Melbourne University Boat Club VIC
Coaches:

Zachary Smith

Scott Rowe

 

Melbourne University Boat Club

KAND Rowing Club

 

VIC

QLD

 
U21 Men’s Quadruple Scull
Cormac Hayes Canberra Rowing Club ACT
Nicholas Blackman Adelaide University Boat Club SA
Cameron Glover Swan River Rowing Club WA
Alexander Rossi West Australian Rowing Club WA WAIS
Coaches:

Zachary Smith

Scott Rowe

 

Melbourne University Boat Club

KAND Rowing Club

 

VIC

QLD