Select Page

Australian Team for 2022 World Rowing Cups

WOMEN’S SCULLING SQUAD     
NAME  STATE  NTC or SIS SAS  CLUB 
Amanda Bateman  VIC  HPNTC  Melbourne University Boat Club  
Georgie Gleeson  VIC  HPNTC  Sydney University Boat Club 
Harriet Hudson  NSW  HPNTC  Sydney Rowing Club 
Rowena Meredith  NSW  HPNTC  Sydney University Boat Club 
Tara Rigney  NSW  HPNTC  Sydney University Boat Club 
Kathryn Rowan  QLD  HPNTC  Sydney University Boat Club 
       
WOMEN’S SWEEP SQUAD     
NAME  STATE  NTC or SIS SAS  CLUB 
Paige Barr   VIC  VIS  Mercantile Rowing Club 
Ella Bramwell  SA  HPNTC  Adelaide Rowing Club 
Bronwyn Cox  WA  HPNTC  University of Western Australia  
Emma Fessey  NSW  HPNTC  UTS Haberfield Rowing Club 
Eliza Gaffney   VIC  VIS  Melbourne University Boat Club  
Genevieve Hart  WA  WAIS  Fremantle Rowing Club 
Annabelle McIntyre OAM  WA  HPNTC  Fremantle Rowing Club 
Jean Mitchell  VIC  VIS  Melbourne University Boat Club  
Giorgia Patten  WA  HPNTC  West Australian Rowing Club 
Eleanor Price   NSW  NSWIS  Sydney University Boat Club 
Georgina Rowe  NSW  HPNTC  UTS Haberfield Rowing Club 
Lucy Stephan OAM  VIC  HPNTC  Melbourne University Boat Club  
Jacqueline Swick  WA  WAIS  Swan River Rowing Club 
Katrina Werry  VIC  HPNTC  Mercantile Rowing Club 
Talia Barnet-Hepples (coxswain)  NSW  NSWIS  Sydney University Boat Club 
WOMEN’S LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULL     
NAME  STATE  NTC or SIS SAS  CLUB 
Lucy Coleman  NSW  HPNTC  Sydney University Boat Club 
Anneka Reardon  ACT    Australian National University Boat Club  
Georgia Nesbitt (reserve) TAS  HPNTC  Huon Rowing Club 
MEN’S SINGLE SCULL     
NAME  STATE  NTC or SIS SAS  CLUB 
Alexander Hill OAM  SA  RBNTC  Adelaide Rowing Club 
       
MEN’S DOUBLE SCULL     
NAME  STATE  NTC or SIS SAS  CLUB 
Caleb Antill  ACT  RBNTC  Australian National University Boat Club  
Jack Cleary  WA  RBNTC  West Australian Rowing Club 
David Bartholot (Reserve)  NSW  RBNTC  Sydney University Boat Club 
       
MENS COXLESS FOUR     
NAME  STATE  NTC or SIS SAS  CLUB 
Jack Hargreaves OAM  NSW  RBNTC  Sydney University Boat Club 
Jack O’Brien  NSW  RBNTC  Sydney University Boat Club 
Alexander Purnell OAM  NSW  RBNTC  Sydney University Boat Club 
Spencer Turrin OAM  NSW  RBNTC  Sydney Rowing Club 
       
MENS COXED EIGHT SQUAD     
NAME  STATE  NTC or SIS SAS  CLUB 
Kendall Brodie (coxswain)  NSW    Sydney Rowing Club 
Benjamin Canham   VIC  VIS  Mercantile Rowing Club 
Sam Hardy  NSW  RBNTC  Sydney Rowing Club 
Patrick Holt  QLD  RBNTC  UTS Haberfield Rowing Club 
Simon Keenan  VIC  RBNTC  Melbourne University Boat Club 
Jackson Kench   NSW  NSWIS  Sydney University Boat Club 
Nicholas Lavery  VIC  RBNTC  UTS Haberfield Rowing Club 
Rohan Lavery  VIC  RBNTC  Melbourne University Boat Club 
Sam Marsh  WA  WAIS  Swan River Rowing Club 
Harley Moore  QLD    Commercial Rowing Club 
William O’Shannessy  NSW  NSWIS  Sydney University Boat Club 
Angus Widdicombe  VIC  RBNTC  Mercantile Rowing Club 
Henry Youl  TAS    Tamar Rowing Club 
       
MEN’S LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULL     
NAME  STATE  NTC or SIS SAS  CLUB 
Hamish Harding  ACT  ACTAS  Australian National University Boat Club 
Redmond Matthews  VIC  VIS  Mercantile Rowing Club 
Oscar McGuinness (reserve)  SA  SASI  Adelaide Rowing Club  
       
PR1 MEN’S SINGLE SCULL       
NAME  STATE  SIS SAS  CLUB 
Erik Horrie OAM  NSW  NSWIS  Sydney Rowing Club 
       
PR2 MIXED DOUBLE SCULL     
NAME  STATE  NTC or SIS SAS  CLUB 
Simon Albury  SA  SASI  Torrens Rowing Club 
Kathryn Ross ACT  ACTAS  Australian National University Boat Club 
       
PR3 MIXED COXED FOUR     
NAME  STATE  NTC or SIS SAS  CLUB 
Thomas Birtwhistle*  NSW  NSWIS  UTS Haberfield Rowing Club 
Jessica Gallagher  VIC   VIS  Mercantile Rowing Club 
Teesaan Koo (coxswain)  VIC     Melbourne University Boat Club 
Nicholas Neales  ACT    Australian National University Boat Club 
Alexandra Viney*  VIC   VIS  Mercantile Rowing Club 
Alex Vuillermin  VIC   VIS  Mercantile Rowing Club 

* Subject to further assessment